11:10:56 - پنج‌شنبه 17 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آوار مرگبار کوره آجرپزی روی کارگر افغانستانی، کارفرما را زندانی کرد

آوار مرگبار کوره آجرپزی روی کارگر افغانستانی، کارفرما را زندانی کرد
غفور برای امرارمعاش اقدام به اجاره کوره آجرپزی کرده بود اما رعایت نکردن اصول ایمنی، باعث مرگ یکی از کارگرانش شد و حالا چشم انتظار کمک خیرین برای آزادی از زندان است.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، «غفور – د» مرد ۴۰ سالهای است که به دلیل عدم رعایت نظامات ایمنیبا قتل غیرعمدیک کارگر افغان محکوم به پرداخت دیهای معادل ۳ میلیارد و ۸۷۵ میلیون ریال میشود.

طبق تحقیقات به عمل آمده از سوی گروه تحقیق ستاد دیه، غفور از ابتدای سال ۱۳۸۹ اقدام به اجاره کوره آجرپزی با زیربنای هزار مترمربع با چهل دهانه کوره میکند که خروجی این کوره در زمان فعالیت معادل ۹۰ هزار خشت بود.

روش کار به این نحو بود که با گل موجود در محل خشت توسط قالب درست شده و سپس خشتها درون کورهگذاشته شده و ورودی کوره را پوشانده و به مدت ۲۸ ساعت به آن حرارت داده میشود و بعد از حدود ۳ روز پوشش ورودی کوره برداشته و آجرهای آن توسط نوار نقاله به درون کامیون باری منتقل میشود.

در تاریخ هفت مهر سال ۸۹ هنگامی که چهار کارگر درون کوره مشغول جابجایی آجر از درون کوره به نوار نقاله بودند به یکباره توده انباشتهای از گل از سقف جدا شده و روی یکی از کارگران فرو ریخته و موجب فوت او میشود.

در این حادثه آقا غفور که در تعریف حقوقی به عنوان کارفرما شناختهمیشود به دلیل عدم رعایت ماده ۹۱ قانون کار که تاکید دارد «مسئولین کلیه واحدهای موضوع ۸۵ این قانون مکلفند بر اساس مصوبات شورای عالی حفاظت فنی برای سلامت و بهداشت کارگران در محیط کار وسایل و امکانات لازم را تهیه و در اختیار آنها قرار داده و چگونگی کاربرد وسایل را به آنها بیاموزند» و همچنین ماده ۱۹ آیین نامه ایمنی در صنایع شیشه که صراحت دارد «انتقال مواد اولیه به داخل کوره باید با روشهای مکانیکی صورت پذیرد به نحوی که نیازی به حضور کارگر در محل خطر نباشد» مقصر حادثه شناخته میشود.

خبر جدید  دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی| حکم قطعی ۵ صراف صادر شد

در روند رسیدگی به این پرونده گروه صلح و سازش ستاد دیه هرچند میزان محکومٌبه را این روزها به ۹۹۰ میلیون ریال کاهش دادهاند اما مددجوی متاهل این پرونده که دارای دو فرزند ۶ و ۹ ساله است به دلیل ناتوانی در تامین مانده بدهی از مرداد ماه سال گذشته در یکی از زندانهای استان فارس تحمل حبس میکند.

نیکوکارانی که تمایل دارند یاریگر این مددجوی نیازمند باشند، میتوانند کمکهای نقدی خود را به شماره حسابهای ستاد دیه کشور بهقرار ۷۴/۷۴ بانک ملت شعبه مستقل مرکزی، ۷۷۷۷ بانک تجارت شعبه مرکزی، ۸۸۸۸ بانک صادرات شعبه مرکزی یا ۵۵۵۵۵ بانک ملی واریز نموده و برای اختصاص مبلغ پرداختی جهت آزادی این فرد یادشده فیش پرداختی را با تحریر موضوع کمک انجامشده به شماره ۸۸۹۱۶۰۱۱ دورنگار کنند. روابط عمومی ستاد دیه با تلفن تماس ۱۵ ــ ۸۸۹۱۶۰۱۲ پاسخگوی سؤالات شما در این زمینه خواهد بود.

انتهای پیام/


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

نشريه:
نويسنده: