به گزارش خبرگزاری برنا؛ سید علیرضا آوائی شامگاه دوشنبه در بازدید از نمایشگاه دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب اسلامی در شیراز از شهید بهشتی به عنوان معمار نوین قوه قضاییه یاد کرد و گفت: ۱۱ هزار قاضی تحت تعلیمات شهید بهشتی آموزش دیده اند.

وی اظهار داشت: برخی قضات در ابتدای تشکیل قوه قضاییه با برخی از قوانین مخالف بودند که اسلامی کردن قوانین نیز یکی از مهمترین چالش های پیش روی این قوه بود.

وزیر دادگستری با اشاره به مقطع پیروزی انقلاب اسلامی گفت: کمتر نظامی در جهان وجود دارد که به محض استقرار با توطئههای مختلفی روبرو شده باشد اما نظام جمهوری اسلامی پس از استقرار با توطئه های مختلفی رو به رو شد.

وی اظهار داشت: جنگ تحمیلی یکی از این مشکلات بود البته طی ۴۰ سال شرایط سختی را تجربه کردیم ولی سابقه مردم نشان دهنده این است که می توانیم بر تمامی مشکلات فائق آییم.

آوائی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: وضعیت مناسبی در بسیاری از زندان های کشور داریم و در بازدیدی که از زندان عادل آباد شیراز داشتیم این زندان فضای بسیار خوبی دارد و حتی از بسیاری از زندان های کشورهای اروپایی نیز وضعیتش بهتر است.

وی اضافه کرد: کانون های اصلاح و تربیت نیز توانسته اند فضای خوبی را برای تربیت نوجوانان و جوانان بزهکار ایجاد کنند البته در حوزه کرامت انسانی نیز زندان ها توانسته اند گامهای خوبی بردارند.

وزیر دادگستری ادامه داد: به قضات پیشنهاد شده است که تا جایی که امکان دارد از جرائم جایگزین به جای زندان برای مجازات استفاده کنند.

خبر جدید  سومین جلسه محاکمه متهمان پرونده بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی آغاز شد

آوایی درباره علت سرعت اندک بررسی پرونده های قضایی نیز گفت: یکی از مواردی که باعث شده است رسیدگی به پرونده ها مدت زمان طولانی را طی کنند تعداد ورودی پرونده های قضایی است که هرچه این میزان افزایش داشته باشد سرعت رسیدگی به پرونده ها نیز کاهش دارد.

نمایشگاه خدمات چهل ساله دستگاههای اجرایی استان فارس جمعه دوازدهم بهمن ماه همزمان با آغاز دهه فجر با هدف معرفی خدمات و نمایش دستاوردهای دستگاه های اجرایی در چهار دهه گذشته با حضور ۱۲۰ دستگاه در ضلع شرقی بوستان آزادی شیراز آغاز به کار کرد.

وزیر دادگستری دوشنبه در راستای سفرهای استانی هیات دولت به مناسبت دهه فجر با استقبال استاندار فارس وارد شیراز شد. شرکت در نشست شورای قضایی استان از برنامه های آوائی در نخستین روز سفر به فارس بود. افتتاح برخی طرح های عمرانی با حضور وزیر دادگستری از برنامه های روز سه شنبه این عضو کابینه در سفر به این استان است.