1:44:34 - سه‌شنبه 22 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

دادستان کشور آزادی مرضیه هاشمی را پیگیری کند

دادستان کشور آزادی مرضیه هاشمی را پیگیری کند
رئیس قوه قضائیه به دادستان کل کشور دستور داد در چارچوب ظرفیت‌های قانون آئین دادرسی، تمام اقدامات لازم را برای آزادی مرضیه هاشمی خبرنگار شبکه Press TV انجام دهد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از قوه قضائیه، آیتالله صادقآملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضائی با تسلیت شهادت دخت گرامی پیامبر (ص) حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا (س)، تصریح کرد: شخصیت حضرت زهرا (س) از جهات مختلفی برای ما شیعیان و همه مسلمین، شخصیت فوقالعاده و برجستهای است. از سوی دیگر، نسبت آن حضرت با پیامبر اکرم (ص)، امیرالمؤمنین علی (ع) و ائمه نجبا (ع)، هم در میان جوامع شیعی و اسلامی بازتابهای مهمی دارد و هم در عالم علوی دارای تجلیات عظیمی است که باید به آن توجه کرد.

توسعه فرهنگ غربی، الگوبرداری از ائمه (ع) را کمرنگ کرده است

رئیس قوه قضائیه افزود: بحث الگو بودن ائمه معصومین (ع) و حضرت صدیقه طاهره (س)، یک بحث مهم اخلاقی، دینی و ارزشی است که متأسفانه بر اثر تبلیغات گسترده و توسعه فرهنگ غربی در جهان، نقش الگوها و انسانهای متعالی، در زندگی انسانها، در روزگار ما کمرنگ شده است.

آملیلاریجانی در ادامه به طرح و تبیین بحرانی جهانی به نام «بحران ارزشها» پرداخت و اظهار کرد: در ورای این بحران، یک سابقه تمدنی طولانی به نام مدرنیته وجود دارد که ساخت ارزشها و «اختیار انسانها در انتخاب ارزشهای خود» از بارزترین آموزههای آن است و لازمه آن نیز نوعی نسبیگرایی ارزشهاست که باعث «نفی الگوهای متعالی» میشود.

رئیس قوه قضائیه با ابراز تأسف از اینکه در جهان امروز بر اثر سلطه تمدنی غرب و توسعه و ترویج آموزههای مدرنیته، دیگر صحبت از الگوهای معنوی و متعالی آنچنان رنگی ندارد، اظهار کرد: در اندیشه دینی، الگوها بسیار اهمیت دارند، زیرا در واقع بهمثابه حقایقی برانگیزاننده و جهت دهنده به افعال انسانها به شمار میروند. در چنین فضایی است که مشاهده میکنیم درک محضر رسولالله (ص) یا امیرالمؤمنین (ع) چه تأثیری در رفتار انسانهایی دارد که این توفیق را داشتهاند و بهاینترتیب اعمال، رویکرد و سرنوشتشان متفاوت از سایر انسانها بوده است.

حمایت حضرت زهرا (س) از امیرالمؤمنین، بهترین الگوی دفاع از ولایت است

آملیلاریجانی با بیان اینکه حضرت زهرا (س) هم به دلیل پرورش یافتن در دامان پیامبر اکرم (ص) و هم به دلیل معیت حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) از جهات گوناگون یک الگوی متعالی و عظیم برای زنان و حتی مردان در جامعه امروز است، خاطرنشان کرد: حمایت حضرت فاطمه (س) از امیرالمؤمنین علی (ع) با آن عفاف و حیای الهی، نه بهعنوان همسر ایشان بلکه بهعنوان ولی خدا، بهترین الگو برای دفاع از اصل ولایت و حق امامت است که باید همواره در مقابل چشمان ما باشد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به خطبه آتشین حضرت زهرا (س) در دفاع از جایگاه ولایت و تلاش در جهت افشای غصب حق امامت، این عملکرد را بهترین الگو برای جامعه ایمانی خواند و آن را نتیجه «قرب الهی» دانست.

خبر جدید  اتحادیه طلا تخلفی در پرونده سکه ثامن نداشته است

آملیلاریجانی در ادامه با اشاره به تعبیر پیامبر اکرم (ص) درباره حضرت فاطمه (س) که فرمودند «فاطمهُ بضعهٌ منی یریبنی ما ارابها و یوذینی ما آذاها»، تصریح کرد: واضح است که مقصود پیامبر اکرم (ص) این نبوده که حضرت زهرا (س) پارهای از تن و بدن ایشان بوده است بلکه در اینجا پیامبر بهعنوان یک حقیقت علوی مدنظر است و وقتی میفرمایند «فاطمه بضعه منی» یعنی فاطمه (س) بخشی از حقیقت وجودی ایشان است که هر که او را بیازارد یا پریشان سازد، گویی پیامبر (ص) را آزرده است.

رئیس قوه قضائیه چنین تعبیری را دال بر اتحاد نفسانی پیامبر (ص) و حضرت صدیقه کبری (س) دانست و افزود: در روایات دیگری آمده است که حتی خداوند به غضب فاطمه (س) غضب میکند. چنین قرب عظیمی به ساحت ربوبی حقتعالی برای هرکسی فراهم نمیشود و این امر از ویژگیهای برجسته حضرت زهرا (س) است.

الگوسازی از سلبریتیها، فاصله جامعه را با الگوهای متعالی زیاد کرده است

آملیلاریجانی با اشاره به غفلت انسان امروزی از خود بر اثر کثرت های متعدد پیرامونی، اظهار کرد: متأسفانه در فضایی که همین صداوسیمای جمهوری اسلامی موجب الگو شدن برخی افراد سطحی و کممایه تحت عنوان «سلبریتی» میشود، فاصله جامعه با الگوهایی که عوالم باطن را سیر کردهاند و فعل و گفتارشان ظهور کلام و عمل حقتعالی است، زیاد میشود و این امر آسیبهای جبرانناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

رئیس قوه قضائیه هشدار داد: همه باید مراقب باشیم که دچار «غفلت» نشویم زیرا این امر سرمنشأ همه آسیبهاست و تا زمانی که غافل هستیم نمیتوانیم ابعاد وجودی الگوهای متعالی را بهدرستی درک کنیم و بهضرورت بهرهمندی از آنها پی ببریم.

آملیلاریجانی گفت: اگر تمام دنیای مادّی جمع شوند که فقط یک نقص معنوی انسان را برطرف کنند، تا زمانی که عنایتی از باطن، روی ندهد، امکان ندارد که نقص باطنیمان برطرف شود. شناخت نفس کلید یافتن این معارف است. اینکه اهل الله تأکید کردهاند باید خود را شناخت و مقصودشان شناخت شهودی است، همین است.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه با چنین معرفتی میتوان فهمید که «نورالسموات و الارض» چه معنایی دارد، به تشریح روایتی از کتاب معانی الاخبار و علل الشرایع شیخ صدوق درباره مقام حضرت فاطمه (س) پرداخت و اظهار کرد: در این روایت، راوی از امام صادق (ع) سؤال میکند که چرا حضرت فاطمه (س) را «زهرا» نامیدهاند؟ امام در پاسخ میفرمایند « لأنّها کانت إذا قامت فی محرابها زَهَرَ نورُها لأهل السماء کما تَزهَر نور الکواکب لأهل الأرض» یعنی دلیلش این است که وقتی حضرت فاطمه (س) در محراب به عبادت میایستاد، نورش برای اهل سماء – که به نظر میرسد مقصود از سماء، باطن عالم باشد – چنان میتابید که نور ستارگان بر اهل زمین میتابد.

آملیلاریجانی با بیان اینکه چنین تعابیری را با معیارهای مادی نمیتوان سنجید، ابراز امیدواری کرد که جامعه امروز در مسیر بهرهمندی از ائمه هدی (ع) بهعنوان الگوهایی متعالی گام بردارد و برای قرب به ساحت آنها که طریق الی الله هستند، تلاش کند.

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر ضرورت توسل هر چه بیشتر به پیامبر (ص) و اهلبیت (ع) گفت: تنها در این صورت است که بیبها بودن زندگی دنیایی و معنای آیه شریفه «اعْلَمُوا أَنَّمَا الْحَیاةُ الدُّنْیا لَعِبٌ وَلَهْوٌ وَزِینَةٌ وَتَفَاخُرٌ بَینَکمْ وَتَکاثُرٌ فِی الْأَمْوَالِ وَالْأَوْلَادِ» را بهخوبی درک خواهیم کرد.

استفاده ابزاری آمریکا و غرب از حقوق بشر کاملاً آشکار است

آیتالله آملیلاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد شدید از بازداشت غیرقانونی مرضیه هاشمی خبرنگار آمریکایی شبکه خبری Press TV از سوی آمریکا، نسبت به ترویج عادت تجاوز به حقوق انسانها توسط آمریکا و غرب ابراز تأسف کرد و گفت: امروز استفاده ابزاری آمریکا و غرب از مقوله «حقوق بشر» بهخوبی آشکار است. در حادثه اخیر، مدعی هستند که این خبرنگار بهعنوان «شاهد» بازداشت شده است! اولین بار است که میشنویم یک کشوری تبعه خود را که بیم فرار او هم نمیرود، در وطن خودش بهعنوان شاهد بازداشت کند.

رئیس قوه قضائیه مسئولیت هرگونه آسیب احتمالی به خبرنگار Press TV را متوجه دستگاه قضائی ایالاتمتحده آمریکا دانست و با بیان اینکه شواهد نشان میدهد مشکل آمریکا با این خبرنگار به سبب دفاع او از انقلاب اسلامی ایران و انتقاد از جنایات آمریکا در نقاط مختلف جهان است، دادستان کل کشور را مأمور کرد که تمام اقدامات لازم در چارچوب قانون آیین دادرسی کیفری را از باب دفاع از حقوق عامه برای آزادی این خبرنگار آمریکایی انجام دهد.

آملیلاریجانی در ادامه با اشاره به در پیش بودن ایام چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، تصریح کرد: به فضل الهی ۴۰ سال از حرکت انقلاب در مسیر پر فراز و نشیب خود میگذرد و همگان شاهد بودهاند که دشمنان ما ۴۰ سال است تمام تلاش خود را برای به زانو درآوردن مردم بصیر و مقاوم ایران به کار بستهاند. دشمنان هرگز احتمال نمیدادند که مردم کوچه و بازار در ایران بتوانند اینچنین در مقابل استعمار و استبداد بایستند و دستنشاندگان آنها را به رهبری مردی الهی همانند حضرت امام خمینی (قدس الله نفسه الزکیه) که سلاحی جز ایمان، اعتقاد و اتکا به حقتعالی نداشت، از کشور بیرون کنند.

پیشرفتها و جایگاه ایران باعث حسد برخی کشورهای منطقه شده است

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: از آن روز، هر فریب، مکر و حیلهای را برای براندازی این نظام مردمی به کار بستند اما مردم بصیر ما در مقابل همه توطئهها و دشمنیهای آنان ایستادند و امروز در نقطهای هستند که کشورشان رکن ثبات و امنیت و محور مقاومت در منطقه است. همین جایگاه و از سوی دیگر انواع پیشرفتهای ایران در عرصههای گوناگون علمی، فناوری، دفاعی و … باعث برانگیخته شدن رشک و حسد برخی کشورهای منطقه و تشدید دشمنیهای بدخواهان ملت ایران و در رأس آنها آمریکا شده است.

آملی لاریجانی گفت: با اینکه جمهوری اسلامی بارها تأکید کرده است که پیشرفتهای نظامی ما صرفاً جنبه دفاعی دارد اما دشمنان ما خصوصاً آمریکا از شرارت خود نکاستهاند و دائم درصدد به زانو درآوردن ملت ایران هستند. ضعف آنها در مواجهه منطقی با مردم ایران، آنان را وادار به توهین کرده است؛ چنانکه فراموش نمیکنیم بوش پسر چگونه مردم ما را «بربر» و جمهوری اسلامی را محور شرارت خواند. امروز هم رئیسجمهور نادان و کوتهفکر آمریکا، ملتی با یک سابقه تمدنی عظیم را «تروریست» میخواند و با کجفهمی هر چه تمامتر به مردم بزرگ ایران اهانت میکند.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه آمریکا و مغرب زمین، از معیارهای دوگانه خود رنج میبرند و صرفاً با کشورهایی که نوکر و تبع محض آنها باشند رابطه خوبی دارند، خاطرنشان کرد: اینکه به ایران بگویند «رعایت موازین حقوق بشر را از عربستان بیاموزید»! این سخن، عیار عقل و درک آنها را نشان میدهد و جهان را با معیارهای «بربریت» بیشتر آشنا میسازد.

کشورها مراقب باشند آمریکا با «ایران هراسی» سرشان کلاه نگذارد

آملیلاریجانی با اشاره به مقاومت اصیل، ایمانی و صبورانه ملت ایران و دفاع از ارزشها و آرمانهای اسلام و انقلاب طی ۴۰ سال گذشته، تصریح کرد: یکی از اقداماتی که اخیراً نیز با تحرکات و رفتوآمدهای وزیر خارجه آمریکا و مشاوران ترامپ به منطقه و سایر کشورها تشدید شده است، مقوله «ایران هراسی» است که در این زمینه باید خود کشورها مراقب باشند با این اقدامات آمریکا سرشان کلاه نرود.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه صلابت ملت ایران با این قبیل تحرکات موذیانه مخدوش نمیشود، تأکید کرد: چنین اقداماتی قطعاً موجب انسجام هر چه بیشتر ملت ایران میشود و امیدواریم که مردم و مسئولان با برگزاری هر چه باشکوهتر مراسم ایامالله دهه فجر و همچنین حضور حماسی در راهپیمایی ۲۲ بهمن بهعنوان معیار مقابله با دشمنان، پیام دقیقی به آمریکا و اذنابش بدهند و فراموش نکنیم که امروز، وحدت مردم و مسئولان تحت رهبریهای داهیانه مقام معظم رهبری (مدظلهالعالی)، عامل در هم کوبیدن دشمن است و تأثیر فشارها و تحریمها را از بین خواهد برد.

بر اساس این گزارش، بحث و بررسی پیرامون لایحه «تأمین امنیت زنان در برابر خشونت» در دستور کار امروز مسئولان عالی قضائی قرار داشت.

انتهای پیام/۴۰۷۶/

خبر جدید  برخورد با تخلف 30 واحد اقامتی در قم


منبع :: http://ana.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

نشريه:
نويسنده: