3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

رکورد دست‌ نيافتني ايرانيان

رکورد دست‌ نيافتني ايرانيان
خبرگزاري آريا- سردار منتظر المهدي در يادداشتي در روزنامه جام جم آورده است: تنها با اندکي تامل در تاريخ يک سده اخير ايران و تورق در متوني که از سوي نويسندگان و انديشمندان صاحب انصاف داخلي و خارجي به زيور طبع آراسته شده‌اند، مي‌توان انبوهي شواهد نشان کرد و نشان داد که همگي نشان از […]

رکورد دست‌ نيافتني ايرانيان

خبرگزاري آريا- سردار منتظر المهدي در يادداشتي در روزنامه جام جم آورده است: تنها با اندکي تامل در تاريخ يک سده اخير ايران و تورق در متوني که از سوي نويسندگان و انديشمندان صاحب انصاف داخلي و خارجي به زيور طبع آراسته شده‌اند، مي‌توان انبوهي شواهد نشان کرد و نشان داد که همگي نشان از «روح و روحيه ايثارگري» و «رفتار و کنش همنوع دوستي» ايرانيان دارد.

به گزارش خبرگزاري آريا، متن اين يادداشت  به شرح زير است:
«دهقان فداکار» و «حسين فهميده» نمادهايي از خيل عظيم مردان و زنان ايراني هستند که در شرايط دشوار خطر را به جان خريده و «خودانگيخته» به ياري مردم کشور و ملک و ميهن خود شتافته و حماسه‌هايي خلق کرده‌اند که شگفتي همگان را بر انگيخته‌اند.

در تاييد اين مدعا که «ايرانيان در ايثارگري و نوع دوستي سرآمد ديگر ملت‌ها هستند کافي است به آمار و ارقام‌ها و تحليل و تفسيرهاي منتشره پيرامون ياري‌رساني ايرانيان در حوادثي همچون «زلزله بوئين زهرا» (۱۳۴۱)، «زلزله طبس» (۱۳۵۷)، «زلزله رودبار و منجيل» (۱۳۶۹)، «زلزله بم» (۱۳۸۲) و «زلزله اخير کرمانشاه»، «تلاش مردم محلي براي يافتن قربانيان و گرفتار شدگان در برف و کولاک»، «تلاش بومي‌هاي محلي براي يافتن قربانيان سقوط اخير هواپيماي آسمان» و نيز کمک‌هاي ميلياردي آنها در جشن عاطفه‌ها، همچنين ده‌ها ميلياردي که سالانه براي ياري رساندن به نيازمندان به صندوق‌هاي صدقات و خيرات واريز مي‌شود، اشاره کرد.
نوع دوستي و ايثارگري و از جان گذشتگي ايرانيان هرگز در گذر تاريخ در سطح کمک‌هاي ارزشمند مذکور محدود نمانده است، بلکه قلمروهاي حياتي‌تري همچون دفاع از ميهن، دفاع از ارزش‌ها و عقايد و اهداي جان و تن براي «ماندگاري» ملک و ملت را نيز در‌بر‌مي‌گيرد.
در تاييد اين بيان کافي است به جان فشاني صدها هزار رزمنده‌اي انديشيد که در سال‌هاي جنگ و دفاع سر از پا نشناخته و ايثارگري و از خودگذشتگي را معنا و مفهومي جديد بخشيدند و تا آخرين نفس و آخرين منزل ايستادند تا امروز ما بمانيم.
در تلاش براي تبيين روحيه نوع دوستي و از خود گذشتگي ايرانيان مي‌توان از چندين و چند عامل سخن گفت.
عامل نخست «دين» است. ايرانيان پيرو دين حنيفي هستند که درآن مکرر و مکرر بر «کمک به همنوع» و «کمک در نيکي و پرهيزکاري» تاکيد شده است.عامل دوم «فرهنگ» است.
در فرهنگ اين ديار بر خصلت‌هاي نيکويي همچون «ايثار و از خود گذشتگي»، «مسئوليت‌پذيري جمعي»، «ياري به همنوع»، «آزادگي و مردانگي و جوانمردي» و فضائل اخلاقي ممدوحي همچون «نيکي کردن»، «ترجيح ديگري بر خود»، «فداکاري» و نظاير آن، فراوان تاکيد شده است.
عامل سوم «وجود الگوهاي ايثار» است. هر يک از ما با اندکي تامل مي‌تواند در پيرامون خود ده‌ها انسان شريفي را نشان کند که هر يک در «کمک به همنوع» و «ياري‌رساني بي‌شائبه به ديگران» سرآمدند. عامل چهارم «روح جمعي» و «انسجام» بالاي ايرانيان است.
اين ويژگي رواني ـ اجتماعي موجب مي‌شود تا آحاد مردم اين جامعه در شرايط خاص، براي کمک به همنوع و گشودن گره از مشکلات مصيبت‌زدگان و حادثه‌ديدگان، گوي سبقت را از يکديگر بربايند و با شور و شوق و انگيزش به کمک هم بشتابند.
پيوند هم افزايانه (سينرژيک) چهار عامل بالا، از ايرانيان، شخصيت منحصر به‌فردي ساخته است که در نوع دوستي، همدلي با ديگران و ازخودگذشتگي، نتوان در دنيا بديلي براي آن جستجو کرد. چنين شخصيتي اين اميد را در هر ايراني ايجاد مي‌کند که در شرايط خاص و دشوار مي‌تواند روي کمک بي‌شائبه ديگران حساب باز کند و از آن طريق گره از مشکل خود بگشايد و بحران را از سر بگذراند.

خبر جدید  تاکید اولیای‌دم مقتولین بر قصاص/ادامه رسیدگی به فردا موکول شد

و جان کلام
ايراني سرشار از صفات و فضايل مثبت است که از آن ميان نوع دوستي و فضيلت و ازخود‌گذشتگي درصدر قرار دارند. به قول عزيزي؛ کافي است به صف‌هاي اهداي داوطلبانه خون در کشورمان دقت کنيم تا دريابيم که، چه نازنين مردماني دارد ايران‌زمين.

 سعيد منتظرالمهدي ـ معاون اجتماعي ناجا

0/5 (0 نقد و بررسی)

نشريه:
نويسنده: