0:55:11 - یکشنبه 30 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

شورای استان ها خواستار رسیدگی به مساله ورود فاضلاب به خلیج فارس شد

شورای استان ها خواستار رسیدگی به مساله ورود فاضلاب به خلیج فارس شد
تهران- ایرنا- رئیس شورای عالی استان ها، به نیابت از نمایندگان شورای عالی استان‌ها در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی خواستار دستور رسیدگی هرچه سریعتر به وضعیت ورود فاضلاب صنعتی و خانگی به خلیج‌فارس و ارجاع این موضوع به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از شورای عالی استان ها، پس از آنکه با پیگیری کیانوش جهانبخش عضو هرمزگانی شورای عالی استان ‌ها، نامه‌ای از سوی شورای عالی استان‌ها به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، ارسال و درخواست رسیدگی به موضوع وضعیت ورود فاضلاب صنعتی و خانگی به خلیج‌ فارس در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس مطرح شد، این بار مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان‌ ها به نمایندگی از سایر نمایندگان در پی استمرار پیگیری‌ های عضو شورای شهر بندرعباس در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی خواستار دستور رسیدگی به درخواست نمایندگان شورای عالی استان‌ها شده است.
در متن این نامه آمده است: خلیج ‌فارس برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دارای شأن و حرمتی خاص و جایگاهی ارزشمند و ویژه و در عرصه بین‌المللی موجب افتخار و اعتبار کشور است و پذیرش مالکیت و استیلای کشور بر این آبراه، آن ‌قدر برای بیگانگان سخت و صعب است که چون در سایه تفضل و عنایت الهی و با حضور مقتدرانه و پایمردی نیروهای مسلح کشور، از تعرض و دست‌اندازی به حدود و ثغور جغرافیایی و جزایر سوق‌الجیشی آن ناامید شده‌اند، سودای خام مصادره نام آن به نفع خود را در سر می‌پرورانند.
در ادامه این نامه آمده است: شهر بندرعباس نیز که در ساحل این خلیج پربرکت واقع ‌شده است، جایگاه شایسته‌ای در میان شهرهای جنوبی به لحاظ ظرفیت بالقوه استقرار شیلات و صنایع مرتبط و توسعه صنعت گردشگری دارد. چند سالی است که این دو کانون ارزشمند اقتصادی و گردشگری از سوی برخی دستگاه‌های اجرایی مورد بی ‌مهری واقع ‌شده‌ است.
در این نامه تصریح شده است: مدت‌ ها است که شاهد ورود پساب ‌های خانگی و پسماندها و فاضلاب ‌های صنعتی شهر بندرعباس داخل خورها و انتقال آن به خلیج‌ فارس و آلودگی محیط دریایی و سواحل آن هستیم و علاوه بر اینکه بخش وسیعی از مناطق شهری تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار ندارند، پساب خروجی تصفیه ‌خانه نیز داخل دریا سرازیر می‌شود.
رئیس شورای عالی استان ها در ادامه این نامه آورده است: این امر موجب آلودگی محیط ‌زیست، شیوع بیماری‌ های پوستی و عفونی و کاهش حضور گردشگران در محدوده شهر و ساحل شده است. در حالی که در سیاست‌ های کلی نظام در حوزه‌ های سلامت و محیط‌ زیست-ابلاغی جناب عالی- بر «مدیریت جامع، هماهنگ و نظام ‌مند منابع حیانی از قبیل هوا، آب، خاک و تنوع زیستی، اصلاح شرایط زیستی به ‌منظور برخوردار ساختن جامعه از محیط زیست سالم و رعایت عدالت و حقوق بین نسلی، پیشگیری و ممانعت از انتشار انواع آلودگی‌ های غیرمجاز و جرم انگاری تخریب محیط ‌زیست و مجازات مؤثر و بازدارنده آلوده‌ کنندگان و تخریب ‌کنندگان محیط ‌زیست و الزام آنان به جبران خسارت و پایش مستمر و کنترل منابع و عوامل آلاینده هوا، آب‌ و خاک» تأکید شده است.
این نامه می افزاید: با عنایت به وظایف مصرحه و تکالیف قانونی وزارت نیرو (شرکت آب و فاضلاب) در این خصوص و لاینحل ماندن مشکلات مذکور، موضوع از طریق اعضای شورای اسلامی شهر بندرعباس و نمایندگان شورای عالی استان ‌ها مورد پیگیری قرار گرفت و پس از بررسی در کمیسیون ‌های تخصصی شورای عالی استان ‌ها، درخواست رسیدگی و لزوم حل این معضل به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی ارجاع شد که در حال پیگیری است.
الویری در این نامه تاکید کرده است: اینک با عنایت به اهمیت و حساسیت موضوع، از محضر ارجمند حضرتعالی استدعا داریم در خصوص رسیدگی به درخواست نمایندگان شورای عالی استان‌ها دستور اقدام مقتضی، صادر و ارشادات و رهنمودهای عالی را امر به ابلاغ فرمایید.
اجتمام *۲۱۸۱*۱۸۳۴

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  مردم سالاری مجرم شناخته نشد
0/5 (0 نقد و بررسی)

نشريه:
نويسنده: