16:48:02 - دوشنبه 5 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

عده ای تلاش می کنند فرهنگ منحط غربی بویژه در مورد زنان را به جوامع اسلامی تزریق کنند

عده ای تلاش می کنند فرهنگ منحط غربی بویژه در مورد زنان را به جوامع اسلامی تزریق کنند
به گزارش خبرگزاری موج، آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در جلسه مسئولان عالی قضایی، با تبریک میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) اظهار کرد کرد: روز بزرگداشت مقام زن و مادر را به همه بانوان ایران که پای به پای مردان در همه عرصه ها تلاش می کنند، کانون خانواده را گرم نگه می دارند […]

به گزارش خبرگزاری موج، آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در جلسه مسئولان عالی قضایی، با تبریک میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) اظهار کرد کرد: روز بزرگداشت مقام زن و مادر را به همه بانوان ایران که پای به پای مردان در همه عرصه ها تلاش می کنند، کانون خانواده را گرم نگه می دارند و پشتوانه فکری و روحی برای خانواده هستند، تبریک می گوییم.

نوع نگاه قرآن به زن از افتخارات مسلمانان است

رئیس قوه قضاییه یکی از افتخارات مسلمانان را نوع نگاه قرآنی به زن دانست و ادامه داد: قرآن در دورانی نازل شد که عرب جاهلیت دختران را زنده به گور می کردند. قرآن کریم قتل نفس محترمه را به نحو اطلاق منع می‌کند و در خصوص کشته شدن دختران بی‌گناه آن را یکی از گناهانی می‌شمرد که از بابت آن در روز قیامت سوال می‌شود: «و اذا الموؤده سئلت بایّ ذنب قتلت» البته نگاه قرآنی به همین جا ختم نمی شود بلکه در آیات گوناگون، زن و مرد را در ارتقاء معنوی همسان می‌بیند.

آملی لاریجانی با اشاره به تعابیر قرآنی نظیر «مومنین و مومنات» و «مسلمین و مسلمات»، زنان را در ترقی معنوی همسان مردان از نگاه قرآن کریم عنوان کرد و افزود: در سوره مبارکه آل عمران بعداز آیات پرمعنایی که قرائت آنها در سحرگاهان توصیه شده است و در آنها خطاب ربّنا تکرار می‌شود، خداوند می فرماید « فَاسْتَجَابَ لَهُمْ رَبُّهُمْ أَنِّی لَا أُضِیعُ عَمَلَ عَامِلٍ مِّنکُم مِّن ذَکَرٍ أَوْ أُنثَی» یعنی بعداز آن همه طلب و تقاضا از محضر حق تعالی خداوند می فرماید: «دعاهایشان را پروردگارشان اجابت کرد، همانا من عمل هیچ فردی از شما اعم از زن و مرد را ضایع نمی کنم». این شاهدی است بر این مدعا که از نگاه قرآن میان زن و مرد به لحاظ ارتقای معنوی هیچ تفاوتی وجود ندارد. 

رئیس قوه قضاییه با اشاره به جایگاه یکسان زن و مرد در حیات حقیقی انسان، اظهار کرد: قرآن حیات حقیقی انسان را حیات اخروی می‌داند: «و اِنَّ الدَارَ الْآخِرَةَ لَهِیَ الْحَیَوانُ لَوْ کانُوا یَعْلَمُون» (عنکبوت آیه ۶۴) مسئله اساسی در زمان ما این است که این نگاه قرآنی به خوبی دیده شود و رواج یابد. براساس این نگاه که یک نگاه توحیدی است و در سراسر قرآن جریان دارد، به بندگان تذکر داده می شود که اساسی ترین موضوع، سلطنت مطلق خداوند و حیات حقیقی است. در این نگاه معیارهایی وجود دارد که طبق آن معیارها تفاوتی میان زن و مرد نیست. 

تفاوت های زن و مرد در حیات دنیوی تابع الزامات حقوقی است

آملی لاریجانی وجود برخی تفاوت ها در حیات دنیوی میان زن و مرد نظیر حق حضانت، ارث و … را تابع برخی الزامات و اختلافات حقوقی دانست و گفت: این موارد، اساس حیات ما را نساخته است بلکه ریشه حقیقی وجود ما در همان معیارهای مورد تأکید قرآن است. وقتی نگاه قرآن به زن و مرد اینگونه است چرا باید وقت خود را برای تأکید بر تفاوت های جنسیتی تلف کنیم؟

خبر جدید  پلیس، قانون و دستگاه قضایی اصول اجرای عدالت و تحقق امنیت هستند

رئیس قوه قضاییه با اشاره به سخنی از مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، تصریح کرد: ایشان به نکته جالبی اشاره کرده و می فرمایند قرآن برای نمونه های کفر و ایمان از هر کدام دو زن را مثال می‌زند با اینکه در طول تاریخ بشریت اولیا و صالحان بسیاری در میان پیروان انبیاء وجود داشته‌اند. قرآن برای نمونة مربوط به مؤمنان، همسر فرعون و حضرت مریم (س) و برای کفّار نیز همسر لوط و همسر نوح را مثال می زند. این زنان نمونه هایی برای زنان کافر یا مومن نیستند بلکه مثال هایی برای مؤمنین اعم از زن و مرد و برای کفّار هم اعم از زن و مرد به شمار می روند و این نکته واقعاً قابل توجهی است که چطور برای نمونه مؤمنان و نمونه کفّار از میان زنان مثال زده شده است.

آملی لاریجانی افزود: امروز جهان اسلام و خصوصاً جمهوری اسلامی متهم به نقض حقوق زنان است. این اتهامات نیز از سوی فرهنگ منحط غربی و کسانی که در این فرهنگ رشد کرده‌اند متوجه جهان اسلام می شود که بر مبنای ارزشهای ابداعی خود به وزن کشی حقوقی رفتارها می پردازد. بی تردید وقتی یک تمدن از ۵۰۰ سال قبل انسان را جایگزین خدا می کند و او را محور قرار می دهد، حقیقت انسانی در نگاه این تمدن تنزل می یابد و بر این مبنا اختلاف معیارهای ما با آن تمدن آشکار می شود.

رئیس قوه قضاییه توضیح داد: وقتی در یک تمدن، زن و جسم او تبدیل به ابزاری برای شهوت رانی، سود اقتصادی، کاسبی شرکت های بزرگ و مادیاتی از این سنخ می شود، مطمئناً جوامعی که معیارهایشان با این شاخص ها متفاوت است متهم به نقض حقوق زنان خواهند شد.

آملی لاریجانی با بیان اینکه در زمینه عفاف و حجاب جریانی بر خلاف انصاف و عقلانیت به راه افتاده است، گفت: امروز زنان جامعه ما پای به پای مردان و در برخی موارد مصمم تر و شجاع تر از بسیاری از مردان گام برمی دارند. مدتی قبل مصاحبه یک بانوی سالخورده از اهالی کرمان که سه تن از نزدیک ترین افراد خود را در جبهه جنگ تقدیم اسلام کرده بود، پخش می شد،  وی همسر، پدر و فرزند خود را در راه اسلام و انقلاب تقدیم کرده بود. انسان وقتی به کلمات و نوع بینش این بانو نگاه می کرد می دیدکه قدرت روحی او از هر مردی بیشتر است و با اینکه از سن و سال او این طور بر می آمد که چندان تحصیلات بالایی ندارد اما با توجه به سخنانش به لحاظ بصیرت و شجاعت و استحکام در دفاع از اسلام، مدرس هر درس خوانده ای بود. این زنان همان کسانی هستند که حضرت امام (قدس الله نفسه الزکیه) می فرمود دفاع بر آنها همانند مردان واجب است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه امروز در کشور ما هزاران تن از این شیرزنان حضور دارند که در استحکام رأی ، بصیرت و حضور در خط مقدم هر جبهه ای پیشگام تر از بسیاری از مردان هستند، مادران، همسران و دختران شهدای مدافع حریم ولایت را از جمله آنان دانست و تأکید کرد: انسان باید در مقابل عظمت روحی این بانوان سر تعظیم فرود آورد.

خبر جدید  تحویل 131 قبضه سلاح شکاری و جنگی توسط مردم به مقامات قضایی استان

از نگاه غرب زیبایی ظاهری زن ملاک است

آملی لاریجانی با اشاره به نگاه مقابل این دیدگاه که از سوی غرب ترویج می شود، اظهار کرد: زن نمونه از نگاه آنها زنی است که زیبایی ظاهری داشته باشد و این به معنای فراموش کردن همه جنبه های معنوی است. اینکه جشنی برپا و زنی را به عنوان سلطان زیبایی معرفی کنند، نشان می دهد که نگاهشان به چه میزان با معیارهای قرآنی فاصله دارد.

رئیس قوه قضاییه به همه مردم و مسئولان هشدار داد: عده ای با پشتوانه سلطه رسانه ای غرب در جهان تلاش می کنند که فرهنگ منحط غربی بویژه در مورد زنان را به جوامع اسلامی از جمله کشور ما تزریق کنند. همه دلسوزان نظام و فعالان فرهنگی باید به هوش باشند و دست ها و زبان هایی را که در جهت ترویج فرهنگ مذکور حرکت می کنند مورد امر به معروف و نهی از منکر قرار دهند. 

آملی لاریجانی با بیان اینکه هیچ منعی در کشور ما برای حضور زنان در عرصه های گوناگون اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و … وجود ندارد، بر ضرورت حاکمیت نگاه عمیق قرآنی و انسانی به زن تأکید کرد و گفت: شایسته است که از ایام  میلاد عظیم حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن و مادر برای واکاوی نگاه الهی و اخلاقی به زن و بازگشت به ارزشهای انسانی بهره مند شویم.

کارکنان دستگاه قضایی کار جهادی انجام می دهند

رئیس قوه قضاییه در ادامه سخنان خود با اشاره به کار دشوار کارکنان دستگاه قضایی خاطرنشان کرد: کشف حقیقت و اجرای قانون و عدالت کار بسیار دشواری است و کارکنان دستگاه قضایی اعم از کارمندان و قضات در عرصه تحقیق، رسیدگی، صدور رأی و اجرای آن در حقیقت جهاد می کنند و در این مسیر با مشکلات و مخاطرات زیادی هم مواجه هستند.

آملی لاریجانی با اشاره به حادثه ای که در روزهای اخیر برای یکی از قضات زن شاغل در دستگاه قضایی رخ داده است، گفت: طی روزهای گذشته یکی از همکاران قضایی زن در یکی از دوایر اجرای احکام از سوی شروری مورد حمله با سلاح سرد واقع شدند و این همکار محترم به شدت مجروح شده است. ما از پایمردی و شجاعت این قاضی بزرگوار که با قدرت و عزت در مقابل تهدید اشرار ایستادگی کرده و بر اجرای قانون تأکید داشتند تشکر می کنیم. البته پیش از این نیز تعداد قضاتی که این چنین ناجوانمردانه هدف حمله قرار گرفته و برخی از آنان نیز حتی به شهادت رسیده اند، کم نبوده است. بر همین اساس باید از همه کارکنان خدوم، شجاع و منصف دستگاه قضایی که با تلاش شبانه روزی در مسیر عدالت گام برمی دارند و در این راستا با خطرات زیادی مواجه می شوند قدردانی کنیم. 

خبر جدید  آزادی ۱۲۰۰ زندانی با کمک‌های مردمی

سکوت رسانه های ضد انقلاب در برابر حمله ناجوانمردانه به یک قاضی

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: متأسفانه می بینیم که وقتی یک قاضی در گوشه ای مرتکب تخلفی می شود همه ظرفیت رسانه ای ضد انقلاب خارج نشین و برخی دنباله های آنها در داخل برای هجمه به دستگاه قضایی بسیج می شود اما در جایی که یک بانوی شجاع در مقام اجرای حکم هدف حمله ای ناجوانمردانه قرار می گیرد همگی سکوت می کنند. بی تردید فعالیت کارکنان قضایی در چنین ظرف و بستری که انواع هجمه ها از بیرون مرزها وارد می شود و عده ای در داخل هم آب به آسیاب دشمنان می ریزند، بسیار دشوار است اما همواره قضات ما پای اجرای حق و عدالت ایستاده اند و دستگاه قضایی هرگز از عده ای زیاده طلب نمی هراسد.

آملی لاریجانی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به روزهای پایانی سال و افزایش میزان خرید کالا توسط خانواده ها، این موضوع را سنتی حسنه از جهت تغییر احوال و همچنین رونق بازار کسب و کار توصیف کرد و گفت: بسیار شایسته است که مسئولان و مردم تلاش کنند در جریان این خریدها کالای ایرانی را در اولویت قرار دهند. همگی باید بازار تولید داخلی را پررونق کنیم و به این ترتیب با تلاش خود رکود را از بین ببریم. براساس توصیه، تذکر و سخنان برخی متخصصان، بسیاری از کالاهای ایرانی از نظر کیفیت بهتر از کالاهای تولید خارج هستند و حتی اگر این رجحان نیز وجود نداشته باشد بهتر است که با نیت خیر و برای رونق بازار تولید و اشتغال جوانان و چرخیدن چرخ های اقتصادی کشور به سمت خرید کالاهای تولید داخل برویم.

نهضت حمایت از تولید داخلی باید آغاز شود

رئیس قوه قضاییه چنین کاری را که موجب زندگی آبرومند هزاران خانواده و جلوگیری از بیکاری کارگران بسیاری می شود، از جمله صدقات جاریات دانست و یادآور شد: مسئولان نیز این موضوع را ترویج کنند و در واقع  باید تلاش کنیم که نهضتی برای حمایت از تولید داخل آغاز شود. البته این موضوع تا حدودی در حال انجام است اما باید با شتاب بیشتر و در ابعاد بزرگتری پیگیری شود. به طور مثال «گاندی» در هند با تحریم کالای انگلیسی آنها را به زانو درآورد. ما نمی گوییم که کالای بیگانه را تحریم کنیم اما نفع کل کشور و اقتدار نظام ایجاب می کند که تولید داخلی را در اولویت قرار دهیم. چرا باید کالایی بخریم که کشورهای سلطه‌گر همچون آمریکا و انگلیس از مالیات آنها، به کشورهای مسلمان حمله کنند و یا آنها را تحت فشار قرار دهند و از طریق فروش سلاح به برخی کشورهای منطقه، آنها را در انجام جنایات جنگی علیه مردم مظلوم یمن یاری رسانند.

آملی لاریجانی در پایان با تأکید بر لزوم عزم ملی در این زمینه ابراز امیدواری کرد که با توصیه دلسوزان و متخصصان اقتصادی، فرهنگ استفاده مردم از تولید داخل نهادینه شود.

0/5 (0 نقد و بررسی)

نشريه:
نويسنده: