1:06:02 - دوشنبه 14 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

عربستان شش فعال حقوق بشر را امروز محاکمه می‌کند

عربستان شش فعال حقوق بشر را امروز محاکمه می‌کند
اواخر سال گذشته میلادی، برای مدتی کوتاه این‌طور به نظر می‌رسید که عربستان ‌سعودی در آستانه تغییری توفانی است. قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، در کنسولگری عربستان در استانبول توجه جهانی را به‌سوی نقض گسترده حقوق بشر و سرکوب مخالفان عربستانی جلب کرد و اعتبار محمدبن‌سلمان، ولیعهد جوان سعودی هم به‌ناگاه از دست رفت.

شعار سال: کوتاه‌زمانی بعد از روزهای جنجالی و نفس‌گیر مقامات عربستان ‌سعودی، ظاهرا همه‌چیز به روال سابق بازگشته و هرگونه امیدی برای محدودیت قدرت ولیعهد ۳۳ساله بر باد رفته، به‌ویژه بعد از تغییر و تحولات در کابینه که اگرچه در ظاهر امر به بهانه کاهش قدرت دست‌اندرکاران قتل خاشقجی صورت گرفت، ولی درواقع به تثبیت قدرت محمد‌بن‌سلمان منجر شد که بنا به گفته بسیاری از ناظران هادی این قتل جنجالی بوده است. حالا پس از وقفه‌ای کوتاه، سرکوب‌ها در عربستان با همان شدت و حدت و بدون هیچ نیروی بازدارنده‌ای دنبال می‌شود. ‌براساس گزارش سی‌بی‌اس‌نیوز، در یکی از جنجالی‌ترین پرونده‌ها، ممکن است اسراء الغمغام، فعال حقوق بشر عربستانی، به اولین زندانی زنی در این کشور تبدیل شود که به‌‌دلیل شرکت در یک تظاهرات مسالمت‌‌آمیز به اعدام محکوم می‌شود. این فعال زن عربستانی امروز در حالی در دادگاه عربستان محاکمه می‌شود که به‌گفته وکلای حقوق‌ بشر، محاکمه او نقض چندین قوانین بین‌المللی حقوق‌‌بشری به‌شمار می‌رود. اسراء الغمغام یکی از شش مدافع حقوق بشری است که امروز در مقابل دادگاه جزائی عربستان ‌سعودی محاکمه خواهد شد و احتمالا پنج نفر از این متهمان به اعدام محکوم شوند. یکی از این پنج متهم همسر الغمغام است که سال ۲۰۱۵ به‌همراه او بازداشت شد. این دادگاه کارنامه‌ای سیاه درباره محاکمه‌های ظالمانه‌ای دارد که قبلا منجر به اجرای حکم اعدام شده بود. کارشناسان حقوق بشر در سازمان ملل در ماه اکتبر خواهان آزادی فوری و غیرمشروط تمامی زنان عربستانی فعال در زمینه حقوق بشر شدند. این کارشناسان به‌شدت اقدامات دادگاه‌های عربستان ‌سعودی علیه زنان بازداشتی را محکوم کردند. با این محاکمه به نظر می‌رسد یک ‌بار دیگر سرکوب مخالفان عربستانی از سوی مجامع حقوق بشری مورد توجه قرار گرفته است.

خبر جدید  پرویز کاظمی درباره واریز سه میلیارد تومان به حساب همسرش: حق مشاوره‌ام بود

اتهام اسراء الغمغام
الغمغام سال ۲۰۱۵ به‌‌دلیل فعالیت‌هایش در ارتباط با مبارزه علیه تبعیض علیه اقلیت شیعه عربستانی بازداشت شد. یکی از اتهام‌های او مشارکت در تظاهرات مسالمت‌آمیزی بوده که در اعتراض به این تبعیض برگزار شده بود. به گفته الیور ویندریج، یکی از وکلای بین‌المللی حقوق بشر، یکی دیگر از اتهام‌های الغمغام سردادن شعارهایی در این تظاهرات بوده است، شعارهایی ازجمله «تسلیم نمی‌شویم» و «خواهان مجازات کسانی هستیم که به سمت مردم تیراندازی می‌کنند». موسی الهاشم، همسر او نیز هم‌زمان با الغمغام در سال ۲۰۱۵ بازداشت شد. ‌براساس گزارش‌ها الغمغام از داشتن وکیل محروم شده است. الیور ویندریج، وکیل بین‌المللی حقوق بشر، درباره محاکمه الغمغام گفت: «دادگاه جزائی عربستان ‌سعودی برای رسیدگی به پرونده‌های تروریستی تأسیس شد، اما به نظر می‌رسد اکنون به‌جای رسیدگی به اتهامات تروریست‌ها، روی محاکمه مدافعان حقوق بشر و معترضان مخالف دولت متمرکز شده است.»

نقض قوانین بین‌المللی
به‌گفته ویندریج، به‌طور خلاصه دادستانی عربستان‌ سعودی در چند مورد قوانین بین‌المللی را نقض کرده است. اول اینکه دادستانی عربستان ‌سعودی برای صدور حکم به اعترافات این شش متهم تکیه می‌کند. این در حالی است که عربستان‌ سعودی سال‌هاست بر مبنای اعترافاتی حکم صادر می‌کند که تحت شکنجه از متهمان گرفته شده است. شکنجه براساس قوانین بین‌المللی ممنوع است و هرگونه اتهامی بر این مبنا نیازمند تحقیق است. این وکیل حقوق ‌بشری در دومین مورد به ماهیت غیرجدی جرائمی اشاره می‌کند که این فعالان به آن متهم شده‌اند و دادستانی عربستان بر مبنای همین اتهام‌ها به‌دنبال حکم اعدام برای پنج ‌نفر از آنهاست. ویندریج می‌‌گوید این جرائم غیرخشونت‌آمیز به‌هیچ‌عنوان به احکامی مثل اعدام منجر نمی‌شوند. سومین مسئله از دید این وکیل این است که بسیاری از شعارهایی که متهمان به آن متهم شده‌اند، مثل شعار «ما خواستار لغو حکم اعدام هستیم»، شعارهایی معمولی هستند که حتی در صورت اثبات در رده آزادی بیان قرار می‌گیرند. همچنین مرکز سندیکای وکلای حقوق بشر آمریکایی در پیامی اعلام کرد امیدوار است عربستان‌ سعودی بداند که جامعه جهانی از نزدیک مراقب اوضاع است و به نتیجه پرونده الغمغام توجه ویژه‌ای دارد.

خبر جدید  جلوگیری از ادامه گرانفروشی ۹۰ تن برنج در فروشگاه شهروند

اعدام اقلیت‌ها
اسراء الغمغام اولین فعال شیعه‌ عربستانی نیست که احتمالا به اعدام محکوم می‌شود. در سال ۲۰۱۱، تحت‌ تأثیر بهار عربی، اقلیت شیعه عربستان که بیشتر آنها در استان شرقی این کشور متمرکز هستند، در اعتراض به تبعیض نظام‌مند این پادشاهی علیه اقلیت شیعه تظاهراتی سازمان‌دهی کردند. اسراء الغمغام و همسرش در میان این معترضان بودند. درخواست آنها برای رفع تبعیض با سرکوب گسترده‌ای مواجه شد و این دو نفر به‌همراه چندین فعال دیگر بازداشت شدند. در سال ۲۰۱۴ دادگاه عربستانی هشت نفر از فعالان شیعه را به اعدام محکوم کرد که شیخ نمر، روحانی شیعه نیز در میان این محکومان بود. در سال ۲۰۱۶ نیز ۱۴ فعال شیعی دیگر به جرم شرکت در تظاهرات محکوم شدند. در ژانویه ۲۰۱۶ احکام بخشی از این متهمان از جمله شیخ نمر اجرا شد. در آن روز دست‌کم چهار متهم شیعی، در کنار ۴۳ متهم سنی اعدام شدند که بیشتر آنها به عضویت در القاعده محکوم شده بودند. این اعدام‌ها گسترده‌ترین اعدام جمعی در عربستان ‌سعودی از سال ۱۹۸۰ به این سو بود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار ۲۳ دی ۹۷، شماره: ۳۳۴۱


منبع :: http://shoaresal.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

نشريه:
نويسنده: