0:57:19 - پنج‌شنبه 31 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

عیان شدن شبکه فرسوده توزیع و نظارت؛‌ اولین دستاورد ورود دادستانی به بازار گوشت

عیان شدن شبکه فرسوده توزیع و نظارت؛‌ اولین دستاورد ورود دادستانی به بازار گوشت
حالا که مدعی‌العموم قاطعانه پای کار آمده تا با آشفتگی موجود در بازار کالاهای اساسی و ضروری مردم به خصوص گوشت و مرغ مبارزه کند، و در این دو روز لبخند رضایت را بر روی لبان ما بنشاند، مردم هم با گزارشات خود کمک کنند تا این کار سریع و مؤثرتر انجام شود.

به گزارش خبرنگار حقوقی و قضایی تسنیم، گشتهای مشترک دادستانی، تعزیرات، جهاد کشاورزی و وزارت صمت، چند روزی است که در حال برگزاری است و رسانهها هم با آنها همراه شدهاند تا جزئیات اقدامات به اطلاع مردم برسد. نگارنده این سطور که خود یکی از همراهان رسانهای این گشتهاست از مشاهداتش طی این چند روز به این تشبیه رسیده است که شبکه کنونی توزیع گوشت تنظیم بازار به مانند شبکه فرسوده توزیع آب میماند.

به خاطر دارم که یکی از وزرای نیرو در یک برنامه تلویزیونی بیشترین آمار هدر رفت آب آشامیدنی را مربوط به فرسودگی شبکه توزیع و منافذ لولههای انتقال آب اعلام کرد و گفت: روزها که مصرف وجود دارد میزان آبی که از منافذ شبکه خارج میشود کاهش مییابد اما شبها با کاهش مصرف فشار شبکه افزایش یافته و هدر رفت آب نیز افزایش مییابد.

طبیعتا هدف از لولهکشی آب به درب منازل رساندن آب به مصرف خانگی مردم است و وقتی آب از منافذ شبکه فرسوده زیرزمینی خارج شود میزان قابل توجهی از آب به مقصد و جامعه هدف نرسیده و به معنای واقعی کلمه «هدر» رفته است.

مشاهدات ما از شبکه کنونی توزیع گوشت و مرغ تنظیم بازاری تداعی کننده وضعیت شبکه توزیع آب است، برخی از عوامل توزیع که نقش کانالهای واسط بین دولت و خانههای مردم را ایفا میکنند، مانند آن سوراخ های لولههای آب عمل کرده و سبب میشوند که مقدار قابل توجهی از این گوشتها به مقصد مورد نظر و تعریف شده نرسد که شرح آن در ادامه میآید:

خبر جدید  وکیل خانواده میترا استاد: ادعاهای نجفی ناجوانمردانه بود

در این چند روز به هر مرکز توزیع گوشت تنظیم بازار اعم از بازار میوه و ترهبار، فروشگاه زنجیرهای و تعاونی مصرف ارگانی که مراجعه کردیم، با این صحنه تأسفبار مواجه شدیم که عوامل فروشگاهها بخشی از گوشت را برای مصرف شخصی خود و یا وابستگانشان کنار گذاشتهاند. با اینکه گوشت غالبا صبحها در مراکز فروش توزیع میشود اما گشتها تاکنون اکثرا عصرها انجام شدهاند و وقتی قضات و عوامل گشت در فروشگاه حاضر میشوند با یخچالهای خالی مواجه میشوند و عوامل فروش هم اظهار میکنند که مردم گوشتها را خریده و بردهاند اما با بازدید سردخانهها و پستوهای فروشگاهها مشخص میشود که بخشی از این گوشتها به بهانهای که ذکر شد به فروش نرسیده است. علاوه بر این اخباری نیز در خصوص رساندن این گوشتها به دست رستورانها و دلالان وجود دارد که در حال پیگیری است.

با شرحی که رفت، به واقع میتوان گفت که شبکه توزیع گوشت کشور همانند شبکه توزیع آب سوراخهای زیادی دارد و بخش قابل توجهی از گوشت وارداتی از این جهت که به مقصد تعریف شده خودش نمیرسد، هدر میرود؛ میزان این هدر رفت به اندازهای است که یکی از قضات این گشتها به نگارنده میگفت که طی دو روز برگزاری گشت مشترک، بیش از یک تن گوشت تنظیم بازاری عرضه نشده به مردم، کشف و در معرض عرضه عمومی قرار گرفته است.

برخورد قاطع دادستان در قامت مدعیالعموم با عوامل مخل شبکه توزیع گوشت جداً این امید را در مردم زنده کرده است که ان شاءالله به زودی آشفتگی و استرس از بازار گوشت به عنوان یکی از اقلام مصرف ضروری مردم رخت خواهد بست؛ چرا که نگارنده، در این دو روز با چشمان خود شاهد لبخند مردمی که موفق به خرید گوشتهای مکشوفه شدهاند و نیز شاهد برخورد بدون اغماض با عوامل متخلف شبکه توزیع و جریمه و بازداشت آنها توسط معاونان دادستان تهران بوده است.

خبر جدید  خودروهای خارجی دپو شده در گمرک از ۱۳ بهمن ترخیص می‌شوند

جملات زیر برخی از تذکرات دادستانها به عوامل مذکور است که با لحنی قاطعانه و تند به آنها گفته میشد:

«دولت کلی ارز صرف واردات این گوشتها کرده که مردم مصرف کنند و در مضیقه نباشند؛ چگونه مال مردم را سر سفره زن و بچهتان میبرید؛ اگر پرسنل ۲۵۰ مرکز توزیع گوشت تنظیم بازاری، روزانه برای خود و آشنایانشان سهمی قائل شوند حساب کنید که در روز، چند صد کیلو گوشت به مردم در صف مانده نمیرسد و دست خالی باز میگردند. شما لیاقت کار کردن در فروشگاه عمومی را ندارید».

پیش از این دادستان تهران اعلام کرد که مردم موارد مشکوک و تخلفات بازار کالاهای اساسی از جمله، گوشت، مرغ، تخم مرغ و لبنیات را میتوانند به دادستانی، تعزیرات و پلیس اطلاع دهند. و آخر اینکه «إِنَّ اللَّهَ لَا یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ؛ خدا حال قومى را تغییر نمى‏ دهد تا آنان حال خود را تغییر دهند.»

انتهای پیام/


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

نشريه:
نويسنده: