14:27:51 - چهارشنبه 23 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

لایحه مقابله با خشونت علیه زنان نیاز به اصلاحات زیادی دارد

لایحه مقابله با خشونت علیه زنان نیاز به اصلاحات زیادی دارد
سخنگوی قوه قضاییه گفت: لایحه مقابله با خشونت علیه زنان، مشکلات عدیده‌ای دارد و باید اصلاح شود.

شعار سال: اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه گفت: مسئله اصلی در این جلسه رسیدگی به لایحه‌ای است که دولت تنظیم کرده و درباره مقابله با خشونت علیه زنان است البته این کار قبلاً در معاونت حقوقی قوه قضاییه با کارشناسان مختلف اعم از اساتید دانشگاهی و حقوقدانان و برخی از افراد مرتبط با خود دولت و کارشناسان مختلف بررسی شده بود و اصلاحاتی صورت گرفته بود و حتی در معاونت اول قوه قضاییه باز یک بررسی مجدد شده بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در حاشیه جلسه مسئولان عالی قضایی به موضوعات مطرح شده در این جلسه اشاره کرد و گفت: یکی از بحث ها درباره برخوردهای دو گانه غربی‌ها و در رأس آن آمریکا بود که نسبت به حقوق بشر و مسائل آزادی برخوردهای بسیار متناقضی دارند، درباره بازداشت خبرنگار و مجری پرس تی نیز مباحثی مطرح شد، بطوریکه خودشان هم گفته‌اند این فرد را به عنوان شاهد بازداشت کرده‌اند و نیز طبق نقل قول، این مجری مورد شکنجه و آزار قرار گرفته است.

معاون اول دستگاه قضا افزود: در این رابطه قرار شد دادستان کل کشور بر اساس وظایف قانونی ورود کرده و از اختیارات خود استفاده کند.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: مسئله اصلی در این جلسه رسیدگی به لایحه‌ای است که دولت تنظیم کرده و درباره مقابله با خشونت علیه زنان است البته این کار قبلاً در معاونت حقوقی قوه قضاییه با کارشناسان مختلف اعم از اساتید دانشگاهی و حقوقدانان و برخی از افراد مرتبط با خود دولت و کارشناسان مختلف بررسی شده بود و اصلاحاتی صورت گرفته بود و حتی در معاونت اول قوه قضاییه باز یک بررسی مجدد شده بود.

وی متذکر شد: در این جلسه اذعان به این شد که ما در مورد برخی از این قوانین و خلأهایی که احیاناً درباره خشونت علیه زنان وجود دارد، حتماً نیاز به بازنگری در قانون داریم.

سخنگوی قوه قضاییه تأکید کرد: به نظر می‌رسد آنچه که در این لایحه پیش بینی شده مشکلات عدیده ای دارد که در دو جلسه قبلی به آن پرداخته و مشخص شد که این لایحه به اصلاحات بسیار زیادی نیاز دارد.

وی افزود: برخی از افراد در جلسه به نظرشان پیشنهاد دادند که این لایحه قابل اصلاح نیست و باید لایحه دیگری را پیگیری کرد اما در عین حال قرار شد که مجدداً تحقیقی در معاونت حقوقی و نیز توسط کسانی که در این زمینه نقطه نظر دارند انجام شود و بررسی کنند که آیا این لایحه واقعا قابل اصلاح است یا خیر.

معاون اول دستگاه قضا یادآور شد: هدف از این لایحه این است که محیط خانواده را استحکام ببخشد و از جنبه‌های مختلف برای زنان اعم از همسر یا هر زن دیگری امنیت بیاورد، حال باید بررسی شود که این موارد آیا در این لایحه تامین می شود یا خیر.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: در این لایحه حبس های بسیارسنگین و مجازات‌های سنگین برای برخی از جرایمِ علیه زنان در نظر گرفته شده که در بررسی‌ها مطرح شد برخی از مجازات ها حتماً مستلزم این نیست که بنیاد خانواده را استحکام ببخشد و چه بسا ممکن است هدف را برعکس کند؛ یعنی بنیاد خانواده را قدری متزلزل کند همچنین در برخی موارد مقولات بسیار مطول در این لایحه نوشته شده است که اینها ممکن است بعدا مورد تفسیرهای متعدد قرار بگیرد.

محسنی‌اژه‌ای گفت: در هر صورت قرار شد کار مجددی انجام شود که آیا این لایحه قابل اصلاح است یا خیر، اگر قابل اصلاح بود حتماً اصلاحات انجام شود و اگر قابل اصلاح نبود با توجه به ضرورت‌هایی که در جامعه وجود دارد یک لایحه مستقل دراین رابطه تنظیم شود.

معاون اول دستگاه قضا در پاسخ به سئوالی در رابطه با ادعای زندانی نبودن سعید مرتضوی گفت: آنچه از قول وکیل این فرد مطرح شده بود، توسط خود وکیل هم تکذیب شد و اینکه این فرد به خارج از کشور رفته است و در زندان نیست و در نجف به سر می‌برد و با عتبات عالیات همکاری می‌کند، قطعاً تکذیب می‌شود.

وی گفت: این فرد در زندان است و ممکن است مثل بقیه افراد به مناسبت هایی مانند سایر زندانیان به مرخصی‌های محدودی برود بنابراین وی در زندان است و نه در ایران و نه در غیرایران به کاری مشغول نشده است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری تحلیلی انتخاب، تاریخ ۱ بهمن ۹۷، کد مطلب: ۴۵۴۴۸۵: www.entekhab.ir


منبع :: http://shoaresal.ir

خبر جدید  ایجاد محدودیت در حق انتخاب مردم مجاز نیست
0/5 (0 نقد و بررسی)

نشريه:
نويسنده: