0:40:26 - چهارشنبه 26 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

همکاری قوه قضاییه با وزارت ارتباطات افزایش می یابد

همکاری قوه قضاییه با وزارت ارتباطات افزایش می یابد
تهران- ایرنا- رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، از افزایش همکاری های دستگاه قضا با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه استقرار دولت الکترونیک و تضمین صحت اسناد رسمی در قالب امضای یک تفاهم نامه خبر داد.

حجت الاسلام حمید شهریاری روز سه شنبه به خبرنگار قضایی ایرنا گفت: تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و قوه قضاییه در راستای ایجاد شفافیت، استقرار دولت الکترونیک و عدالت الکترونیک و پیشگیری از جعل و تضمین صحت اسناد و قراردادهای رسمی و همچنین دستیابی قوه مجریه و قضاییه به بانک های اطلاعاتی موجود کشور برای پاسخ به استعلام ها در حوزه وظایف قانونی هر یک از دستگاه های وابسته به قوای سه گانه امضا شده است.
وی افزود: این تفاهم نامه در راستای تحقق اهداف سند چشم انداز بیست ساله و برنامه ششم توسعه و به منظور تحقق تکالیف برنامه‌‌های توسعه‌ای، مصوبات شورای عالی فضای مجازی، مصوبات توسعه دولت الکترونیکی در کشور، ارتقای کیفیت خدمات حقوقی و قضایی و توسعه شبکه‌های تخصصی دستگاهی حاکمیتی مبتنی بر شبکه‌ ملی اطلاعات تنظیم شده است.
شهریاری اضافه کرد: یکی از محورهای مورد توافق عبارت است از برنامه ریزی و آماده سازی فرآیند‌های داخلی و زیرساخت‌های نرم‌افزاری به گونه‌ای که دریافت اطلاعات و محاسبه حقوق و عوارض دولتی با استفاده از نرم‌افزار و بدون حضور نیروی انسانی هم‌زمان با ارسال الکترونیکی درخواست یا اظهارنامه مربوطه میسر و پرداخت‌ها و دریافت‌ها از طریق الکترونیکی انجام شود.
وی افزود: از دیگر محورهای توافق شده در این زمینه الکترونیکی کردن کلیه فرآیندها و خدمات با قابلیت الکترونیکی و ایجاد زیرساخت لازم برای انجام استعلامات هویت اشخاص حقیقی و حقوقی، کالا و خدمات، دارایی‌های منقول و غیرمنقول همچون ملک و مختصات آن، وسایل نقلیه و اوارق بهادار است.
به گفته شهریاری، قوه قضاییه و وزارت ارتباطات با اجرای این تفاهم نامه برای تحقق کاهش حداقل ۵/۱۲ درصد از مراجعه حضوری به دستگاه های اجرایی وابسته به قوای مجریه و قضاییه در هر سال تا پایان برنامه ششم تلاش خواهند کرد.
عضو شورای عالی فضای مجازی افزود: همچنین برای ثبت کلیه معاملات راجع به املاک و اراضی به صورت الکترونیکی به نحوی که پاسخ استعلامات دستگاه های اجرایی مربوط به صورت برخط و در لحظه داده شود، طرفین همکاری می کنند.
شهریاری گفت: مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در اجرای این تفاهم نامه تلاش می کند تا ضمن برقراری دسترسی و ارتباط پایدار سازمان های درون مجموعه قوه قضاییه با یکدیگر بر بستر شبکه ملی عدالت، خدمات الکترونیک قضایی را در راستای اسناد بالادستی خود از جمله شبکه ملی عدالت و برنامه ششم توسعه کشور گسترش دهد.
وی افزود: سازمان فناوری اطلاعات ایران با استفاده از ظرفیت های موجود نسبت به اتصال مرکز تبادل اطلاعات قوه قضاییه به مرکز ملی تبادل اطلاعات همکاری می کند و ضمن حمایت از ارتقای کیفیت در ارائه خدمات الکترونیک در مرکز داده قوه قضاییه به برقراری ارتقای امنیت فضای تبادل اطلاعات در شبکه ملی عدالت کمک می کند.
رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه اضافه کرد: برای اجرای این تفاهم نامه یک کارگروه راهبردی با حضور نمایندگان تام‌ الاختیار دو طرف تشکیل می شود تا به ارائه راهکارهایی به منظور جلب حمایت و همکاری معنوی و مالی سایر نهادها و شرکت‌ها برای برگزاری مسابقات و جشنواره‌های تولید و ارائه محتواهای فرهنگ ساز کاربری خدمات الکترونیک قضایی بپردازند.
به گزارش ایرنا تفاهم نامه همکاری بین سازمان فناوری اطلاعات ایران به منظور ارتقای کیفیت خدمات حقوقی و قضایی و توسعه شبکه های تخصصی دستگاهی حاکمیتی مبتنی بر شبکه ملی اطلاعات به امضای امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران و حجت الاسلام حمید شهریاری رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه رسید.
اجتمام*۱۰۰۳*۱۸۳۴

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  وضعیت حقوقی حاکم بر قراردادها نارسایی دارد
0/5 (0 نقد و بررسی)

نشريه:
نويسنده: