11:26:45 - پنج‌شنبه 27 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

پولمان را بدهند، رضایت می دهیم

پولمان را بدهند، رضایت می دهیم
وکیل مدافع شاکیان پرونده سکه ثامن از احضار مالباختگان این پرونده از سراسر کشور به دادسرا خبر داد و گفت: از جنبه خصوصی قضیه، دنبال مجازات متهم یا متهمان نیستیم و فقط می‌خواهیم مالباختگان هر چه زودتر به وجوه خود برسند و جنبه عمومی قضیه هم به قوه‌قضاییه مربوط است.

شعارسال: رسول کوهپایه‌زاده روز چهارشنبه درباره آخرین وضعیت پرونده کلاهبرداری سکه ثامن اظهار داشت: بخش زیادی از مالباختگان سکه ثامن، اوضاع و احوال بدی دارند و خیلی از آنها، زندگی‌شان از بین رفته است .
وکیل مدافع شکات و مالباختگان پرونده سکه ثامن در پاسخ به این سئوال که ارزش ریالی پرونده سکه ثامن چه مقدار است، افزود : الان به طور دقیق نمی‌توان اظهارنظر کرد اما تقریباً حدود ۴۵۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان است. با این حال باید همه شکات اسناد و مدارک خود را ارسال کنند و تجمیع شود تا به یک عدد دقیق برسیم .
کوهپایه‌زاده با بیان اینکه تاکنون نزدیک به هزار نفر از مالباختگان سکه ثامن به او وکالت داده‌اند، افزود: البته تعداد شکات بین ۲ تا سه هزار نفر است که از این تعداد هزار نفر برای انجام پیگیری‌های حقوقی پرونده به من وکالت دادند .
این وکیل دادگستری با بیان اینکه تحقیقات پرونده به پایان نرسیده است، اضافه کرد : بازپرس شعبه پنجم دادسرای ناحیه ۳۱( جرایم رایانه‌ای) پرونده شکات را از سراسر کشور احضار کرده و به رغم اینکه تعداد زیادی از مالباختگان وکیل هم دارند اما دستور بازپرس این بوده که تک تک شکات در شعبه بازپرسی حضور یابند و مستقیماً اظهارات و شکایت آنها را بشنود .
کوهپایه‌زاده با اشاره به اینکه طبیعتاً این کار قدری زمان‌بر خواهد بود، اظهار داشت: تقریباً هر روز در طول ساعات اداری و حتی خارج از ساعات اداری، شکات و مالباختگان در شعبه بازپرسی حضور می‌یابند .
وکیل مدافع مالباختگان و شکات پرونده سکه ثامن توضیح داد: در اینگونه پرونده‌ها، علاوه بر احراز جرم و مجازات متهم، بحث مهم‌تر یعنی احقاق حقوق مالباختگان و استرداد وجوه مطرح است. در این پرونده و پرونده‌هایی از این دست، طبق روال قانونی باید حکم قطعی صادر شود و پس از آن در مرحله اجرای حکم، رد مال صورت گیرد که قطعاً زمان‌بر است و شاید دو سال به طول بیانجامد .
کوهپایه‌زاده افزود: پیشنهاد ما که از مرجع قضایی درخواست کردیم و به صورت قانونی هم پیگیری می‌کنیم این است که چون هدف، احقاق حقوق و برگشت وجوه است و مالباختگان هم در شرایط مالی بدی به سر می‌برند، دادستانی طبق قوانین سازوکاری پیدا کند تا بین شکات و متهم مصالحه و توافقی صورت گیرد و در همین مرحله دادسرا میزان اموال و دارایی ضبط شده متهم و میزان مطالبات مالباختگان مشخص شود و با اخذ رضایت طرفین بحث رد مال صورت گیرد تا در رسیدگی تسریع شود .
وکیل مدافع مالباختگان پرونده سکه ثامن گفت: با انجام این کار، فقط جنبه عمومی جرم باقی می‌ماند که سیستم قضایی هر طور بخواهد پیش می‌برد زیرا مالباختگان فقط به دنبال وجوه خود هستند به ویژه اینکه در ماه‌های پایانی سال و شب عید هستیم. ما حداقل از جنبه خصوصی قضیه، دنبال مجازات متهم یا متهمان نیستیم و فقط می‌خواهیم مالباختگان هر چه زودتر به وجوه خود برسند و جنبه عمومی قضیه هم به قوه‌قضاییه مربوط است .
وی اضافه کرد: به نظر ما آنچه می‌تواند جنبه امنیتی، سیاسی، اجتماعی، حقوقی و قضایی این پرونده را به خوبی پوشش دهد و قطعاً برای قوه‌قضاییه هم یک دستاورد مثبت تلقی می‌شود، با سرعت اموال شناسایی و طلب‌ها مشخص شود و مالباختگان در همین مرحله دادسرا به حق‌شان برسند .
وکیل مدافع مالباختگان سکه ثامن ادامه داد: درخواست‌های خود را دادیم و پیگیری هم می‌کنیم اما منوط به تدبیری است که معتقد باشد تسریع در بازگشت وجوه، آثار مثبتی دارد .
وی در پاسخ به این سئوال که آیا وضعیت مالی متهم مشخص است یا خیر گفت: هنوز پاسخ روشن و مشخصی را در خصوص میزان اموال و وجوه توقیف شده دریافت نکردیم و صحبت‌های متفاوت و بعضا متناقضی شنیده می‌شود . شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار۵ دی ۹۷، کدخبر: ۸۳۱۴۸۱۹۱ ، www.irna.ir
منبع :: http://shoaresal.ir

خبر جدید  مشروح دادگاه رسیدگی به پرونده ۲ اخلالگر ارزی محاکمه یکی از مدیران سابق حراست بانک مرکزی
0/5 (0 نقد و بررسی)

نشريه:
نويسنده: