10:53:50 - دوشنبه 26 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

گران­فروشی و مجازات آن

گران­فروشی و مجازات آن
گران­فروشی، عبارت است از عرضه یا فروش کالا و ارایه خدمات به بهایی بیش از نرخ­ های تعیین ­شده. عدم اجرای مقررات و ضوابط قیمت­ گذاری و انجام هر نوع عملی که به افزایش بهای کالا یا خدمات برای خرید منجر شود، نیز به عنوان گران­فروشی قابل مجازات است. شعار سال: عنصر قانونی جرم گران­فروشی […]

گران­فروشی، عبارت است از عرضه یا فروش کالا و ارایه خدمات به بهایی بیش از نرخ­ های تعیین ­شده. عدم اجرای مقررات و ضوابط قیمت­ گذاری و انجام هر نوع عملی که به افزایش بهای کالا یا خدمات برای خرید منجر شود، نیز به عنوان گران­فروشی قابل مجازات است.

شعار سال: عنصر قانونی جرم گران­فروشی عبارت است از ماده دو قانون تعزیرات حکومتی مصوب ۱۳۷۶ و اصلاح آن مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام ماده ۵۷ قانون نظام صنفی مصوب ۱۳۸۲ مجلس شورای اسلامی و ماده دو قانون مجازات مرتکبان تخلف از تعرفه نرخ حمل­ و نقل کالا و مسافر مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی، عنصر مادی گرانفروشی، عرضه و فروش کالا و خدمات گران­تر از نرخ مقرر و تعیین شده است. (عرضه برای فروش = فروش شکل اجلای عرضه است) در ارتباط با عنصر معنوی جرم گرانفروشی با توجه به اینکه از جرم جرایم مطلق است و قصد عام و خاص در عنصر مادی آن مستتر است و حالت مفروض دارد، بنابراین نیازی به احراز آن نیست.

مجازات گران­فروشی

طبق قسمت آخر ماده ۵۷ قانون نظام صنفی جریمه گران­فروشی، با عنایت به دفعات تکرار در طول هر سال متفاوت خواهد بود که علاوه بر جبران خسارت وارده شده به خریدار، جریمه نقدی معادل مبلغ گران­فروشی و نیز در صورت تکرار ( اگر کل مبلغ جریمه­ های نقدی پس از مرتبه سوم تخلف به بیش از دو میلیون ریال برسد) پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب با عنوان متخلف صنفی به مدت ده روز نصب می­شود و اگر کل مبلغ جریمه­ های نقدی پس از مرتبه چهارم تخلف به بیش از بیست­ میلیون ریال برسد پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب با عنوان متخلف صنفی نصب و به مدت سه ماه تعطیل می­شود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت حقوقی عبدی، تاریخ انتشار -، کد مطلب: -، www.bdilawyer.com

خبر جدید  11 زندانی بدهکار مالی در کرمان آزاد شدند

[ad_2]

Source link

0/5 (0 نقد و بررسی)

نشريه:
نويسنده: