0:58:01 - چهارشنبه 2 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

۶۰ درصد جرائم رایانه‌ای کشور مربوط به شبکه‌های اجتماعی از جمله تلگرام و اینستاگرام است

۶۰ درصد جرائم رایانه‌ای کشور مربوط به شبکه‌های اجتماعی از جمله تلگرام و اینستاگرام است
معاون فضای مجازی دادستان کل کشور با بیان اینکه اگر بحث ارز دیجیتال "گرام" شکل بگیرد، با غارت ۵۰ میلیون دلاری روبه‌رو خواهیم بود، گفت: ۶۰ درصد از جرائم رایانه‌ای مربوط به شبکه‌های اجتماعی خارجی به خصوص تلگرام و اینستاگرام است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ جواد جاویدنیا امروز درنشست رسانهای "بررسی عملکرد پیامرسانهای داخلی و نقش نهادهای ذیربط در تقویت یا تضعیف آنها" اظهار کرد: در بازدید سه نفرهای که با دستور دادستان کل کشور از وزارت ارتباطات انجام شد، آن قسمت از مصوبه شورای عالی فضای مجازی که مربوط به این وزارت است، به طور کامل انجام نشده است.

وی افزود: وظیفه قوه قضاییه در این مورد، بحث قانونهای حمایتی، به ویژه قانونهایداخلی است که آییننامه حمایت از پیامرسانهای داخلی تصویب شده که بر اساس آن برای مدیران پیامرسانهای داخلی مصونیت از مطالب منتشره کاربران، در نظر گرفته شده است.

معاون فضای مجازی دادستان کل کشور تصریح کرد: طبق آییننامه، برای حفظ حریم خصوصی کاربران پیامرسانها بر رعایت اصل ۲۵ قانون اساسی که طبق آن کسی حق دسترسی به حریم خصوص مردم را ندارد، تاکید شده است.

جاویدنیا با بیان اینکه تاکنون شکایت خاصی علیه مدیران پیامرسانها مطرح نشده است، اظهار کرد: پیش از این در مورد شکایات، مطرح شده بود که شکایات در شعبه ویژهای در تهران طرح شود اما این کار مشکل قانونی داشت زیرا هر پیامرسان محل استقرار خودش را دارد و در جرایم رایانهای، اصل بر محلی است که شاکی شکایت را مطرح میکند اما به دادستانی شهرستانها ابلاغ شد که در صورت مواجه با شکایتی از مدیران پیامرسانها، آن را به تهران ارجاع دهند تا شعبه ویژهای در تهران برای آن ایجاد شود زیرا قبل از ارجاع میشود برای تمرکز شکایات در یک شعبه اقدامی انجام داد اما بعد از ارجاعبه یک شعبه هیچ راه قانونی برای گرفتن شکایت از آن شعبه وجود ندارد که البته بحث اصلاح قانون نیز در این زمینه مطرح است.

خبر جدید  درخواست دادستان‌کل از مسئولان قضایی نیجریه برای انتقال شیخ زکزاکی به ایران

وی با اشارهبه مکلف بودن وزارت آموزش و پرورش و صدا و سیما طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی تاکید کرد: بر اساس گزارش مطرح شده در جلسه قبلی شورای عالی فضای مجازیو گزارش دادستانی، بخشی از این وظایفکه برای دستگاههای مختلف در نظر گرفته شده، اجرا نشده است.

معاون فضای مجازی دادستان کل کشور اضافه کرد: یکی ازوظایف که اگر اجرا شود خیلی از مسائل حل میشود، آن است که وزارت ارتباطات مکلف شده برای پیامرسانهای خارجی مجوز صادر کند و برای صدور مجوز این پیامرسانها شرایطی وجود دارد که یکی از آنها،تعیین تکلیف نسبت به اطلاعات کلان مردم(Big data)است که این اطلاعات در اختیار کشور بیگانه قرار نگیرد ومعنای آن انتقال سرورهای آنها به داخل کشور است.

جاویدنیا تصریح کرد: مسئله دوم این است که پیامرسان خارجیبه قانون و مقررات کشور الزام داشته باشد؛ این نکتهجدیداً در مصوبه شورای عالی مجازی درج شده است اما این مسئله در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که از سال ۹۲ سوابق آن موجود است، بارها در مورد تلگرام و دیگر پیامرسانهای خارجیبه وزارت ارتباطات تکلیف شده است که برایایجاد پیامرسانهای داخلی برنامهریزی کند و پیامرسانهای خارجی را تحت ضابطه دربیاورد.

وی افزود: این کار انجامنشده است ونتیجه آن رسیدن یک پیامرسان خارجی به جایی است که اعلام میشود با مدیر این پیامرسان، چندین بارجلسه برگزار شدهو سعی شده او را بهقوانین کشور پایبند کنند اما این کار را انجام نداده است!

معاون فضای مجازی دادستان کل کشوریادآور شد: در دادگاه جرایم رایانهای تهران حدود ۲۳ هزار پرونده وجود دارد که ۱۵ هزار پرونده مربوط به امسال است که اگر محتاطانه مطرح کنم ۶۰ درصد از جرائم رایانهای مربوط به شبکههای اجتماعی خارجی به خصوص تلگرام و اینستاگرام است اما بر اساس برخی آمار، این مقدار از ۸۰ درصد هم بیشتر است.

خبر جدید  شرایط اجرای عفو عمومی و خصوصی زندانیان

جاویدنیا تاکید کرد: وقتی در چنین بستری، فردی که کلاهبرداری کرده، خانوادهای را از پاشیده، اطلاعات حریم خصوصی فردی را منتشر کرده وآبرو اعتبار او را مورد لطمه قرار داده یا فردی که با نشر اکاذیب شهری را به هم ریخته است باعث اختلافات قومی و قبیله ای شده، چه کسی پاسخگوی این شرایط است؟!

وی گفت: در مصوبه سال ۹۴ کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه تصویب شد که تلگرام ظرف یک ماه سرورهای خود را به داخل منتقل کند، اگر این کار را نکند فیلتر شود اماوزارت ارتباطات این کار را نکرد.

معاون فضای مجازی دادستان کل کشور اظهار کرد: از لحاظ قانون، عدم اجرای قانون و مقررات کشور که این قانون میتواند دستور قضایی یامصوبه مراجع ذیصلاح مثل کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه یاشورای عالی فضای مجازی باشد، طبق اصل ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی، حکم انفصال از خدمات دولتی در پی دارد.

جاویدنیا افزود: آیا کشور پذیرش این مورد را دارد که با هر مسئولی که این مصوبات را اجرا نمیکند، برخورد قانونی انجام شود؟

وی خاطرنشان کرد: بنابر این نیست که هر جا قانون اجرا نمیشود برخورد قانونی بشود مگر چاره دیگری باقی نمانده باشد کهدر شورای عالی فضای مجازی بررسیها انجام خواهد شد و اگر با جمعبندی شورا احراز شود، مسئولی تعمدا قانون کشور را اجرا نکرده است، حق برخورد برای قوه قضاییه باقی است.

معاون فضای مجازی دادستان کل کشور تاکید کرد: دکتر فیروزآبادی در جلسهایدیروز مطرح کردند اگر بحث ارز دیجیتال گرام شکل بگیرد، با غارت ۵۰ میلیون دلاری روبهرو خواهیم بود، این به خطر افتادن امنیت اقتصادی و فضای مجازی، ابزار جنگ اقتصادی است.

خبر جدید  حاج محمدرضا اعتمادیان درگذشت

جاویدنیا اضافه کرد: یک نشریه آمریکایی اعلام کرد که عامل اصلی سقوط ارزش ریال، تلگرام است اما هیچکس در این مورد پاسخی نداد.

وی متذکر شد: اطلاعاتی به دست رسیده است که تلگرام در حال جلسه با فعالان تلگرامی برای گسترش ارز دیجیتال خود است؛ صراحتا اعلام میشود مردم وارد بازی تلگرام نشوند و اگر این ارز را خریدند و تلگرام به هر دلیلی از دسترسی به پولشان ممانعت کرد، هیچگونه ضمانتی برای گرام و دیگر ارزهای رمزپایه وجود ندارد.

معاون فضای مجازی دادستان کل کشور تاکید کرد: هرگونه همکاری با تلگرام در زمینه گرامبه منزله اختلال در نظام اقتصادی تلقی شدهو این افراد شریک جرم شناخته میشوند.

انتهای پیام/


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

نشريه:
نويسنده: