10:41:12 - سه‌شنبه 6 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

۱۲۹ شهروند تهرانی قربانی مسمومیت با گاز منواکسید کربن شدند

۱۲۹ شهروند تهرانی قربانی مسمومیت با گاز منواکسید کربن شدند
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: ۱۲۹ نفر طی ۱۰ ماه امسال به دلیل فوت ناشی از مسمومیت با گاز منواکسید کربن جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که تعداد فوت ناشی از گاز، ۱۴۴ نفر اعلام شده بود […]

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: ۱۲۹ نفر طی ۱۰ ماه امسال به دلیل فوت ناشی از مسمومیت با گاز منواکسید کربن جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که تعداد فوت ناشی از گاز، ۱۴۴ نفر اعلام شده بود ۱۰ درصد کاهش یافته است، همچنین ازاین تعداد ۹۸ نفر مرد و ۳۱ نفر زن بوده‌اند.

گاز CO گازی‌است سمی که از احتراق ناقص کربن به وجود می‌آید که رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آن را قاتل خاموش می‌نامند. وقتی CO وارد سیستم تنفسی شخصی شود بلافاصله با گلبول‌های قرمز شخص وارد واکنش شده و باعث می‌شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد که اولین عوارض این مساله در ابتدا سوزش چشم‌ها و پس از سپری شدن زمانی بین ۱ الی ۲ ساعت بسته به غلظت گاز کربن مونواکسید موجود در مکان فرد احساس خواب آلودگی و احساس خستگی مفرط می‌کند.

در این حالت اعضای بدن گِزگِز کرده و اگر بدن شخص حساس باشد دچار خونریزی بینی می‌شود. اگر شخص سعی کند سرپا باید دچار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشم‌ها در این حالت اغلب سیاهی می‌رود و در ادامه ممکن است شخص دچار بیهوشی شود.

افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می‌گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب آلودگی می‌کنند و در صورتی که هرچه سریع‌تر مکان را ترک نکنند و یا هوای تازه تنفس نکنند دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می‌شوند. کودکان، سالمندان، افراد با سابقه بیماری‌های قلبی ـ ریوی و افراد با مبتلا به بیماری‌های خونی بیشتر از سایرین دچار عوارض ناشی از مسمومیت با گاز CO می‌شوند.

استفاده از وسایل گرمایشی غیر استاندار یا نصب نکردن صحیح این وسایل و همچنین استفاده از وسایل گازسوز بدون دودکش و یا نصب دودکش ها به صورت غیر استاندارد از عوامل اصلی بروز مسمومیت با گاز منواکسید کربن است.

خبر جدید  تایید کلیات طرح «اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان»

همچنین در مواردی مشاهده می‌شود که افراد برای گرم کردن فضای منزل و یا محل کار خود از وسایلی همچون اجاق گاز استفاده می‌کنند که این وسایل نیز به ویژه در فضاهای کوچک و فاقد تهویه مناسب از عوامل ایجاد مسمومیت با گاز CO است.

0/5 (0 نقد و بررسی)

نشريه:
نويسنده: